Przejdź do treści
Strona główna » Dostępne szkolenia

Dostępne szkolenia

Szkolenia żeglarskie
 

Szkolenia żeglarskie  

1. Na patenty żeglarskie
żeglarz jachtowy,
– jachtowy sternik morski,
– nauczyciel żeglowania PZŻ,
– instruktor żeglarstwa PZŻ
– patent Instruktora Sportu, specjalnośc żeglarstwo.

W Polsce obowiązują wyłącznie patenty polskie. Słowo obowiazują oznacza, że niektórych jachtów bez patentu formalnie prowadzić nie wolno. W niektórych krajach świata patenty polskie są także honorowane. Są także kraje gdzie patenty nie są wymagane w ogóle. Generalnie nie jest to jakos spójnie uregulowane nawet w UE i aby być w zgodzie z przepisami danego kraju należałoby się za każdym razem zainteresować jakie są tam unormowania dotyczące prowadzenia jachtów.
Poza patentami można spotkać także certyfikaty umiejętności, jednak nie są to żadne formalne dokumenty, uprawniające do czegokolwiek. Są natomiast czasem uznaniowo honorowane przy różnych okazjach gdy wykazanie się umiejętnościami może być pomocne. Przy tej okazji warto wyjaśnić i uzmysłowić do czego w ogóle są potrzebne patenty żeglarskie bo jak się okazuje wiele osób nie jest w tym temacie uświadomiona i uważa, że patent jest przede wszystkim potrzebny do wypożyczenia jachtu. Należy tu podkreślić, że każdy armator wypożycza jacht na zasadach jakie uważa za stosowne i patent w ogóle nie musi być brany pod uwagę choć przeważnie jest, natomiast posiadanie patentu może być niezbędne dla policji oraz w razie spowodowania wypadku na drodze wodnej. Brak patentu w sytuacji gdy jest on niezbedny w danym kraju do prowadzenia danego jachtu, może skutkowac odpowiedzialnością karną, podobnie jak ma to miejsce w przypadku prawa jazdy.

2. Inne szkolenia:
– stażowe przygotowujące do kolejnych stopni,
doskonalące posiadane umiejętności praktyczne w różnym zakresie umiejętności,
uzupełniające program po kursie na żeglarza,
– doszkalające przed egzaminem na patent,
– egzaminacyjne, weryfikujące stopień przygotowania do egzaminu.

Jeżeli chcesz doskonalić swoją wiedzę żeglarską w kierunku skuteczności, jakości i bezpieczeństwa, a także regat -polecamy kursy na stopień Młodszego Instruktora Żeglarstwa PZŻ, nawet jeżeli szkolenie innych nie jest w twoim kręgu zainteresowań. Nie ma znaczenia bowiem czy opłynąłeś Przylądek Horn i zdobyłeś wszystkie możliwe patenty na świecie. Na tych kursach właśnie jest czas i miejsce żeby doskonalić swoje umiejętności w manewrowaniu i znacząco pogłębić wiedzę teoretyczną.
Doświadczenie żeglarskie odgrywa ważną rolę w samodoskonaleniu, nie mniej żeglarstwo morskie, samotnicze, a w szczególności tzw. jachting niewiele wnoszą w doskonalenie stricte podstaw twojej wiedzy żeglarskiej. Rozszerzają jedynie jej horyzont i atrakcyjność … Bardzo często dopiero próbując kompetentnie uczyć innych ludzi, zaczynamy tak na prawdę sami rozumieć niuanse tego co nam się do tej pory tylko wydawało, często zresztą błędnie.


Zapraszamy na podstrony dotyczące interesującego Cię szkolenia.