Przejdź do treści
Strona główna » FAQ kursów

FAQ kursów

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – FAQ

1. Dlaczego warto u nas zrobić kurs na żeglarza jachtowego?

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – FAQ

1. Dlaczego warto u nas zrobić kurs na żeglarza jachtowego?
Z kilku powodów: Jesteśmy firmą działającą od lat (rok założenia 1994), a nasza wiarygodność i rzetelność jest niepodważalna. Szkolenie żeglarskie jest głównym przedmiotem naszej działalności, w związku z tym posiadamy w nim olbrzymie doświadczenie. Szkolimy na własnym, dobrym sprzęcie, w  stałym miejscu, z dobrym dojazdem i zapleczem ratowniczym. Ponadto nasza baza posiada pełną infrastrukturę socjalno-bytową, a jej wyjątkowe położenie stwarza wrażenie mazurskiej przystani. To co podajemy w naszej ofercie, w 100% odzwierciedla to, co zastaniesz podczas szkolenia, a w ramach proponowanych cen dostaniesz zawsze więcej niż przeczytałeś na wstępie. Nasze kursy organizujemy z pasją i z powołaniem. Stawiamy sobie za cel każdego kursu nauczenie bezpiecznego i skutecznego żeglowania w ramach zakresu programowego na dany patent. Nie obiecujemy łatwego „życia” ale dzięki temu 99%  spośród naszych absolwentów jest zadowolona, zdaje egzaminy i wraca do nas przez lata. 
Także u nas po kursie będziesz mógł wypożyczyć na miejscu jacht, popłynąć z nami na rejsy, zdobyć wyższe kwalifikacje. 

2.Czy szkolenie jest bezpieczne?
Szkolenie powinno być bezpieczne. Każda firma powinna takie bezpieczeństwo zapewnić. Niestety tylko ośrodki renomowane, posiadające własne zabezpieczenie motorowodne i zaplecze sanitarno-socjalne są w stanie to zapewnić. Jeżeli decydujesz się na kurs w firmie, która trzyma lub czarteruje jachty w improwizowanym, często przypadkowym miejscu, musisz także brać pod uwagę improwizację w trakcie szkolenia. 

3. W jakim wieku można poznawać i uprawiać żeglarstwo?
Szkolenie na patenty polecamy od 12 roku życia. Materiał teoretyczny dla młodszego uczestnika może okazać się nieprzyswajalny. Od roku 2013 wymug formalny zdobycia patentu stanowi o ukończeniu 14 roku życia. Uczyć praktycznego żeglowania warto już w wieku kilku lat. Dla osób starszych w każdym wieku nie ma żadnych ograniczeń żeby skutecznie radzić sobie na jachcie. 
Nasz najmłodszy uczestnik kursu na żeglarza miał lat 7 a najstarszy 78.

4. Na jakim sprzęcie warto się szkolić?
Najlepiej na początek na lekkich, mieczowych jachtach odkrytopokładowych dla nabrania wyczucia i precyzji wykonywania poznawanych manewrów, a później na jachtach cięzszych,  kabinowych o powierzchni żagli ok. 20-30 m2 i długości 6-9m. Taki dobór jachtów jest także zalecany w toku szkolenia przez PZŻ. Egzamin jest zdawany na jachcie powyżej 6 m długości i może być nim jeden z wyżej wymienionych jachtów o czym decyduje komisja egzaminacyjna. Szkolenie wyłącznie na jednym typie jachtów jest obarczone duża dozą niskiej efektywności, a na pewno słabym efektem końcowym. W końcu patent dostajemy na całe życie i nigdy nie wiadomo czy przyjdzie nam zeglować na lekkiej wywrotnej łódeczce sportowej czy na 12m metrowym „tankowcu” mazurskim.

5. Czy kilka osób w załodze na jednej łodzi obniża efektywność szkolenia?
Przy zachowaniu określonego czasu szkolenia, w odniesieniu do ilości osób na jachcie, zdecydowanie wręcz podwyższa poziom. Żeglarstwo jest sportem zespołowym i umiejętność efektywnego zarządzania załogą jest nieodłącznym i niezbędnym elementem szkolenia, a także bezpiecznego i skutecznego żeglowania. Praca w charakterze załogi i nauka dowodzenia załogą oraz porozumiewanie się za pomocą komend to podstawowe elementy nauki żeglarstwa, a także przedmiot egzaminu. Nie zapominajmy takze, że proces szkolenia to nie tylko siedzenie za sterem i sama nauka manewrowania. Uczestnicząc w pracy załogi , w danej chwili na innym stanowisku, nie tylko uczymy sie patrząc na innych ale aktywnie uczestniczymy w pełnych manewrach na wszystich stanowiskach i w róznych rolach. Dlatego w procesie nauczania wieksza ilośc kursantów na jachcie, w załodze zdecydowanie przyspiesza ostatecznie czas szkolenia, przypadajacy na jednego kursanta.

6. „Żeglowałem wcześniej i mam już trochę doświadczenia, czy w związku z tym muszę chodzić na cały kurs …”
W większości przypadków ludzie nawet z pewnym doświadczeniem dużo się uczą podczas regularnego szkolenia. Instruktorzy bowiem korygują błędy i złe nawyki, a w warunkach szkoleniowych można się dowiedzieć o wielu istotnych rzeczach, o których wcześniej nie słyszałeś. Jeżeli uważasz jednak, że umiesz już wiele, zawsze możesz wybrać indywidualny tok szkolenia, dostosowany do twoich umiejętności. 

7. Jaki jest % zdawalności w AŻ ?
Generalnie osoby biorące aktywny udział w zajęciach nie mają z reguły problemów ze zdaniem egzaminu. Wszystkie nasze kursy są zakończone egzaminem wewnętrznym, który jest przygotowaniem do egzaminu państwowego. Większość zdaje egzamin za pierwszym razem od razu po kursie. Na około 50 uczestników kursu przeciętnie nie zdaje osób 2-3 głównie z powodów słabej bytności na zajęciach lub biernej postawy. Osoby po naszych kursach dają sobie także radę w późniejszym życiu żeglarskim co jest nie mniej ważne. 

8. Jak zapisać się na szkolenie?
Sposobów jest kilka, w tym tradycyjne. Ale ten na miarę czasów, godny polecenia to możliwość zapisu bez zbędnych formalności i wychodzenia z domu, wyłącznie przez internet. Wystarczy kliknąć guzik ZAPISY (wypełnij formularz), a komputer poprowadzi cię do pełnej rezerwacji miejsca. W ten sposób biuro działa 24 godziny i wszyscy oszczędzamy czas. Stosujemy tę formę od kilku lat i nigdy nie powstał nam żaden problem z tym związany.

9. Czy wszystkie zajęcia są obowiązkowe?
Namawiamy do aktywnego udziału w zajęciach, jednak nie robimy problemu z wyjątkowych nieobecności. Pod koniec kursu, jeżeli istnieje taka potrzeba istnieją możliwości czasowe, umożliwiamy uzupełnienie zaległości lub dodatkowe ćwiczenia.

10. „Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z żeglarstwem, czy w związku z tym dam sobie radę na kursie i uda mi sie go pozytywnie ukończyć? „
Oczywiście tak! Nasze regularne, programowe kursy są zaplanowane właśnie z myślą o osobach, które nigdy wcześniej nie żeglowały. Oznacza to, że uczymy od podstaw i taka sytuacja jest zupełnie normalna. Program zaś jest tak ułożony aby zdobyć minimum koniecznej wiedzy oraz praktyki i zdać egzamin.

11. Jak sprawdzić wiarygodność AŻ. Lub innej firmy?
-możesz obejrzeć naszą licencję i dorobek dyplomowo-pucharowy za działalność szkoleniową na podstronie „o nas” 
-możesz nas odwiedzić w naszej bazie nad Zalewem, sprawdzając zgodność informacji na stronie. 
-możesz pytać o nas w organie, gdzie zgłaszamy zapotrzebowanie na egzaminy tj. WOZŻ;
-zapytaj o nas znajomych, na pewno któryś z nich kończył u nas kurs lub był z nami na rejsie. Działamy od 1994 roku i mamy na koncie bardzo wielu wyszkolonych żeglarzy, ,tak wśród młodzieży jak i dorosłych.!

12. „Zapisałem sie na imprezę Akademii Żeglarskiej wypełniając elektroniczny formularz zgłoszeniowy ze strony
internetowej ale nie dostałem żadnego potwierdzenia, mimo że powinienem. Czy zgłoszenie nie doszło?
Co należy zrobić w takiej sytuacji?”
„Nie dostałem potwierdzenia dotarcia wysłanej zaliczki. Czy rezerwacja miejsca jest ważna?”
Niestety coraz częściej zdarza się, że nasze potwierdzenia lub Państwa zgłoszenie z wypełnioną kartą kwalifikacyjną, nie docierają na podawane przez Państwa skrzynki e-mailowe ( w szczególności te firmowe). Dzieje sie tak niemal zawsze z powodu zbyt „ostro” ustawionego filtra antyspamowego na serwerze, obsługującym Państwa pocztę. W takim wypadku nasze potwierdzenia lądują w folderze o nazwie SPAM na serwerze pocztowym i tam należy ich szukać. My niestety nie możemy temu zapobiec. Druga możliwość to błędnie podany przez Państwa adres e-mailowy podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego. W takim przypadku jednak automat powiadamia nas o tym, że poczta nie dotarła i my będziemy interweniować.
Zawsze jeżeli zbyt długo nie dostajecie Państwo powiadomienia należy sie z nami skontaktować i wyjaśnić sytuację. Staramy sie przestrzegać podawane przez nas warunki potwierdzeń. Błędy lub niedopatrzenia z naszej strony zdarzają sie wyjątkowo rzadko.

13. Mówi się, że mają być zniesione patenty żeglarskie. Czy warto zatem robić kurs na patent jeżeli nie będzie
on już potrzebny?

O zniesieniu patentów mówi sie od lat ale póki co wciąż obowiązują. Wbrew pozorom przy kolejnych nowelizacjach ustaw dotyczących uprawiania żeglarstwa przepisy coraz bardziej zaostrzają odpowiedzialność za ewentualne wypadki na wodzie, z tą wszakże różnicą że bez względu na wymóg posiadania patentu, obligują prowadzącego jacht do posiadania odpowiednich umiejętności do jego kierowania. W razie wypadku za ewentualne błędy i wyrządzone szkody odpowiada on prawnie, adekwatnie do winy niezależnie od tego czy w konkretnej sytuacji patent był wymagany czy nie. 
Jak widać więc, czy patenty są czy ich nie ma każda osoba uprawiająca żeglarstwo odpowiada za szkody wyrządzone na skutek swoich działań. Jakość posiadanych umiejętności, a co za tym idzie stopień popełnionych błędów ma zaś znaczący wpływ na kwalifikacje czynu zagrożonego karą, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kierowania samochodem.
Odpowiedź zatem jest oczywista. Warto się uczyć niezależnie od patentów bo od tego zależy świadomość kierującego jachtem, bezpieczeństwo załogi i innych uczestników na drodze wodnej, że o posiadaniu przyjemności z biegłości w sztuce żeglarskiej nie wspomnę … Aby zaś zdobyć wiedzę najnowszą, szybko i skutecznie warto to robić z zawodowcami. Nauka z instruktorem w dobrej szkole to najefektywniejszy sposób szkolenia. 

14. „Jestem ofiarą nierzetelnego kursu który odbyłam w innej firmie, dwukrotnie nie zdałam egzaminu i nie czuję się bezpiecznie. Czy muszę powtarzać cały kurs od początku?”
Niestety taki jest wymóg formalny zapisany przez ustawodawcę, że dwukrotne niezdanie egzaminu zmusza do powtórzenia całego kursu.
Co do praktyki to z naszej strony wygląda to następująco. Osobie w Pani przypadku robimy sprawdzian faktycznych umiejętności i wtedy doradzamy najkorzystniejszą formę doszkolenia. Problem polega bowiem na tym, że skorygowanie po kimś błędów lub braków często jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż przejście poprawnego i rzetelnego w całości. 
Zatem przeważnie faktycznie wskazane jest powtórzenie regularnego szkolenia od początku. W przypadkach osób z pewnym doświadczeniem i opływaniem czasem wystarczy kilka lekcji w trybie indywidualnym ale sa to sytuacje wyjątkowe. Ostatecznie życie pokazuje, że odbycie kursu w „lipnej” firmie lub „oszczędnościowo” powoduje, że koszty znacząco wzrastają, a samopoczucie drastycznie się pogarsza. 
Z każdym rokiem obserwujemy coraz więcej przypadków osób zgłaszających się do nas z podobnymi problemami. My zaś mamy świadomość dramatycznego spadku jakości szkolenia proponowanego przez wiele firm. Okazuje sie także, że nawet w przypadku pozytywnego zdania egzaminu, często posiadane przez Państwa umiejętności są nie wystarczające do bezpiecznego i skutecznego żeglowania. Widzimy to na co dzień przy okazji czarteru naszych jachtów. No bo cóż można powiedzieć o umiejętnościach świeżo upieczonego żeglarza jeżeli czasem przez kilka godzin nie potrafi on wyjść z portu lub otaklować poprawnie jachtu. 
Namawiamy zatem żebyś trzy razy sie zastanowił zanim podejmiesz decyzję co do wyboru kursu w relacji cena/jakość, czy warto oszczędzić parę złotych kosztem zmarnowanego czasu, frustracji i ostatecznie zwielokrotnienia kosztów. Dobrze zainwestowane pieniądze w szkolenie zwrócą się z nawiązką przede wszystkim w bezpieczeństwie i przyjemności z żeglowania. Szczególnie prosimy rodziców by sprawdzili dobrze firmę zanim wyślą na szkolenie swoje pociechy. Ich stres i łzy to cena, której nigdy nie powinny płacić … 

15. „Niedawno znajomi zabrali mnie na rejs żeglarski i zainteresowałem sie tym sportem. Czy jest to sport
dostępny finansowo dla średnio zarabiającej osoby czy raczej dla ludzi zamożnych?”

Żeglarstwo od zawsze uważane było za sport elitarny. Więcej jednak w tym pozorów i potocznej famy niż prawdy. Co do kosztów to dla ludzi dobrze zorganizowanych są raczej bezproblemowe. Koszt czarteru jachtu rozłożony na kilka osób załogi nie stanowi dużego obciążenia finansowego w porównaniu z innymi sportami. 
Na poziomie uczenia sie tego sportu można natomiast powiedzieć, że jest to jeden z najtańszych sportów aktualnie dostępnych. Przeciętnie bowiem godzina szkolenia w innych dyscyplinach kosztuje ok. 50 zł i to z własnym sprzętem (kurs tańca, łyżwy, narty itp.). W żeglarstwie godzina regularnego szkolenia to ok. 10 zł od osoby i to na sprzęcie należącym do organizatora. Proszę zatem samemu rozważyć czy ok. 100 godzin szkolenia za 900 zł jest znaczącym kosztem w relacji z innymi sportami ….
Inna sprawa to elitarność żeglarstwa, rozumiana jako sposób na życie, przynależność do społeczności żeglarzy, styl bycia, etykieta żeglarska, wysoka kultura osobista….

16. „Do egzaminu na stopień żeglarski wymagane jest zaświadczenie od lekarza. Skąd mam wziąć takie zaświadczenie, bo mój lekarz nie chce go wystawić i odsyła mnie do przychodni sportowej.” ( od roku 2013 zaswiedczenie lekarskie do egzaminu zostało zniesione).
Ustawodawca rzeczywiście postawił wymóg formalny który stanowi, ze podchodząc do egzaminu na patent żeglarski należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza mówiące o braku przeciwwskazań do uprawiania żeglarstwa. Dotyczy to jednak żeglarstwa amatorskiego, rekreacyjnego i nie ma nic wspólnego z badaniami w przychodni sportowej. Zaświadczenie takie powinien wystawić lekarz rodzinny, internista lub każdy inny lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i ogólnych badań okresowych.
Ponieważ jednak ustawodawca nie wydał szczegółowych rozporządzeń określających zakres takich badań niektórzy lekarze są niechętni do wystawiania takiego zaświadczenia. Takie przypadki się zdarzają. Jeżeli masz z tym problem polecamy przychodnię w pobliżu naszej przystani gdzie lekarze znający temat wystawia potrzebne zaświadczenie na odpowiednim druku PZŻ.